İnebolu 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günü’müzün 97. yıldönümü kutlama etkinlikleri, 9 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 10.30’da İnebolu Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma töreni ile başladı. Çelenk Sunma Töreninin ardından   İlçe Müftülüğü Bahçesinde  ve Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen  el sanatları sergilerinin açılışı yapıldı.

        Kaymakamımız A. Atakan ATASOY Liman Mevkiinde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmasında "İnebolu Limanının o dönemde nakliye ve boşaltmaya uygun bir liman olmamasına rağmen ; canla başla mühimmat boşaltan İnebolu Denizcilerine 11 Şubat 1924 yılında TBMM tarafından Beyaz Şeritli İstiklal Madayası ile ödüllendirildiklerini; 

        İnebolunun Üç yıl boyunca silah ve cephanenin Anadolu'ya giriş kapısı olmuştur.İnebolu' muz kayık ile kağnının birleşmesi ile destansı zaferin kazanılmasında meşhur ve milli mücadeleye sembol olmuş bir ilçe olduğunu Oyüzden İnebolu' nun  önemini Ulu önder Atatürk' ün " Gözüm Sakarya' da Dumlupınar' da Kulağım İnebolu' da diye belirterek bu yolun önemini vurguladığını söyledi. . Bu Vatanın bize atalarımızın bir emaneti olduğunu unutmayarak milletimizin bağımsızlığını ve bütünlüğünü korumak için canlarını feda ettiklerini aklımızdan çıkartmadan aynı fedakarlık azim ve kararlılıkla har daim çalışmalıyız.;" diyerek İnebolu' muzun Şeref ve Kahramanlık Günü Kutlu Olsun! diyerek sözlerini tamamladı.