ŞAPKA VE KIYAFET İNKILABININ 92' İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI
 
 
        

        Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu ve İnebolu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabının 92. Yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında 25 Ağustos 2017 Cuma günü saat 09.45’de Kaymakamımız Abdullah Atakan ATASOY, Belediye Başkan Vekili Ayşe BAYSAL,  TCG Kilimli Gemi Komutanı Deniz Yüzbaşı Murat KAYA, Resmi Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlarımızın katılımı ile bayrak, flama ve Belediye Bandosu eşliğinde Askerlik Şubesi önünden anıt önüne hareket edilerek gerçekleştirilen yürüyüşün ardından  Atatürk Anıtına Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.

        Çelenk töreninin ardından TCG Kilimli Gemi Komutanı Deniz Yüzbaşı Murat KAYA, Kaymakamımız Abdullah Atakan ATASOY' u makamında ziyaret etti.

        Atatürk’ün Kastamonu ve İnebolu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabının  92. Yıldönümü  etkinlikleri, saat 15.oo’te Atatürk'ün 27 Ağustos 1925 tarihinde tarihi Şapka Nutkunu söylediği İnebolu Türk Ocağı binası önünde yapılan kutlama  programı ile  devam etti.İnebolu Türk Ocağı binası  önünde düzenlenen törene,  Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ, Kaymakamımız Abdullah Atakan ATASOY, Kastamonu Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Sadettin YILDIZ, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay KARABULAK, Belediye Başkan Vekili Ayşe BAYSAL, TCG Kilimli Gemi Komutanı Deniz Yüzbaşı Murat KAYA, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin ŞENOL, Kamu Kurum ve Kuruluşların Amirleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri,  misafirler ve vatandaşlar katıldı.

        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Belediye Başkan Vekili Ayşe BAYSAL, Kaymakamımız Abdullah Atakan ATASOY ve Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ konuşma yaptılar. Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ konuşmasında;

        “Bugün burada dimdik ayakta ve huzur içerisinde bu töreni yapabiliyorsak o gün atılan adımların doğru ve ne kadar isabetli olduğunun göstergesidir. Kastamonu da şapka inkılabının yapılmış olması tesadüfi bir olay değil. Kurtuluş Savaşında Kastamonu ve İnebolu belkide Anadolu da en fazla fedakarlığı yapmış, en fazla riske girmiş yerlerdi. Örneğin İnebolu  Limanını kullanmak süratiyle Karadeniz’den gelen yardımları İç Anadolu’ya intikalini sağladığı için denizden saldırıya uğramış ama buna rağmen pes etmemiş, yılmamış ve İç Anadolu’ya mermi ve silah sevkiyatını aralıksız sürdürmüşlerdir. Bu kahramanlık duygusu, bu milliyetçilik duygusu bu bölgeyi hiç işgal edilmeyen il olma vasfını da kazandırmıştır. Bugüne geldiğimizde hem huzur içinde bu töreni yapıyoruz, hem de ekonomik olarak da daha iyiye gitmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Daha güçlü, daha büyük Türkiye’yi oluşturmak için hep beraber, hep birlikte çalışmalıyız” diye konuştu.
 
        Program sonrasında Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, İnebolu Türk Ocağı’nı gezerek yetkililerden bilgi aldı.